INFORMACJE

Informacje o wycieczce

W delcie Wisły

Nogat jest typową żuławską rzeką. Dawniej rzeka stanowiła jedno z głównych ramion Wisły i spływało niż prawie 90% wód. Historia hydrograficzna delty Wisły jest burzliwa i pełna konflików w walce o wodę lub obronie przed powodziami. Mniej więcej od 1900 roku wody z Wisły została odcięta od Nogatu. Obecnie płynie tędy zaledwie 3% wód wiślanych, a leniwy nurt odróżnia Nogat od królowej polskich rzek.

Sielski krajobraz Żuław to wspólne dzieło natury i ludzkich rąk. Rozległe równiny pełne wierzb i kolorowych pól, poprzecinane są siecią kanałów i wałów. Dawniej podstawowym środkiem transportu na Żuławach były łodzie i promy. Łodzią płynęło się na pole, na targ, do miasta, do karczmy czy do kościoła.

Trójstyk rzek

Wycieczkę kajakową zaczynamy w miejscowości Biała Góra, gdzie spotykają się trzy rzeki: z Wisły wypływa Nogat, a do Nogatu wpływa rzeka Liwa. Na Nogacie i Liwie znajdują sie zabytkowe obiekty hydrotechniczne. Ich głównym zadaniem jest regulacja stanu wody.

Pierwsza śluza umożliwiająca regulację poziomu wody w Nogacie, tzw. Wielki Upust, została wybudowana w 1852 roku. Śluza Biała Góra zakończyła kłótnie gdańszczan i elblążan, którzy kradli sobie nawzajem wodę, wstrzymując rozwój raz jednej, raz drugiej społeczności. W okresie międzywojennym śluza była granicą trzech państw: Polski, Niemiec (Prusy Wschodnie) i Wolnego Miasta Gdańska. Do dziś niezwykły kunszt i precyzja wykonania ucieszą oko.

Dla kogo jest ta trasa

Wycieczka kajakowa o charakterze turystycznym. Miłośnicy przyrody oraz zabytków będą zachwyceni - na trasie natura przeplata się z ciekawymi miejscami. Sielskie pejzaże, sprzyjają oderwaniu się od codzienności. Nurt jest niewielki i bardzo leniwy. Szerokość koryta waha się od 80 do 200 metrów, a w rzece nie ma przeszkód. Na trasie mamy do pokonania jedną śluzę w Szonowie. Planujemy ok 5 godzin płynięcia + przerwa na odpoczynek.

Program wycieczki

Transport

Dwie możliwości dojazdu:
1) Dojazd samochodem - spotykamy się z Wami w marinie w Białej Górze. Zapewniamy transport kierowców po odbiór aut na koniec spływu.
2) Dojazd i powrót z nami busem - zbiórka na naszej przystani Gdańsk Kamienna Grobla 2 (szczegóły na dole przy danym terminie wycieczki).

Trasa

Płyniemy odcinek Biała Góra - Malbork (20 km). Planujemy ok 5 godziny pływania z przerwą na wyjście z kajaka i odpoczynek. Na trasie mamy do pokonania jedną śluzę w Szonowie.

Informacje praktyczne

Jak się ubrać i co zabrać

 • wygodny turystyczny strój dopasowany do pogody
 • buty do kontaktu z wodą (buty neoprenowe lub sportowe z twardą podeszwą)
 • ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe niezależnie od pogody danego dnia (kurtka z membraną)
 • okulary słoneczne, nakrycie głowy, krem z filtrem UV
 • zestaw suchych ubrań do przebrania
 • przekąski i napój na czas wycieczki (minimum 1,5 l wody i np. banany, orzechy, kanapki, gorzka czekolada)

Co w przypadku złej pogody

W trakcie sezonu od maja do końca września pogoda jest zazwyczaj przyjemna. Może się jednak zdarzyć deszczowy dzień, dlatego najlepszą praktyką jest przygotowanie się na różne warunki pogodowe. Idealnie sprawdzi się kilka warstw, które można zdjąć lub założyć na siebie w razie potrzeby. Niezależnie od pogody należy mieć także ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.

Cena

Ceny podane poniżej przy terminie wyjazdu.
Cena udziału zawiera:

 • wypożyczenie sprzętu: dwuosobowy kajak polietylenowy Prijon Cruiser (możliwa dopłata do kajaka jednoosobowego), asymetryczne wiosło skrętne, kamizelka asekuracyjna, worek wodoszczelny
 • prowadzenie spływu przez naszą kadrę
 • transport kierowców po odbiór samochodów na początek spływu
 • transport sprzętu
 • ubezpieczenie NNW
 • opłata za śluzowanie kajaka

Jest możliwość wzięcia udziału ze swoim kajakiem (60% ceny uczestnictwa).

+48 732 022 822

+48 503 738 159

Zadzwoń już teraz i dowiedz się więcej