INFORMACJE

Informacje o wycieczce

Poznaj królową polskich rzek z kajaka

Wisła jest najważniejszą i najdłuższą rzeką Polski, a także najdłuższą rzeką uchodząca do Morza Bałtyckiego, o długości 1047 km. To nad nią kształtowała się historia naszego narodu.

Pozycję królowej rzek Wisła zawdzięcza swej wielkości, urodzie oraz roli jaką pełniła. Przez setki lat Wisła stanowiła szlak handlowy. Spławiano nią drewno, zboże, sól, futra, kamień budowlany, bursztyn.

Obecnie to już ostatnia rzeka Europy, której krajobraz w znacznej części jest krajobrazem naturalnej, dużej rzeki. Spłyniemy jej dolny odcinek, czyli Dolinę Dolnej Wisły. Zmienny krajobraz z rozległymi widokami pozwoli poznać przyrodę i architekturę doliny.

Przyroda i przygoda

Rzeka płynie na tym odcinku w naturalnym korycie, z namuliskami, łachami piaszczystymi i wysepkami. Brzegi tworzą mozaikę zarośli i lasów, pól uprawnych i pastwisk, a miejscami ograniczone są przez wysokie skarpy. Obszar jest ostoją ptaków o randze europejskiej (m.in. bielik, gęś, nurogęś, ohar, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna, zimorodek, ostrygojad, bielaczek). Bogata fauna i flora, w tym występowanie gatunków zagrożonych i prawnie chronionych, wskazują na bardzo wysoką wartość przyrodniczą tego obszaru.

Wycieczkę kajakową kończymy za śluzą w Białej Górze, gdzie skupiają się drogi wodne Wisły i Nogatu. Znajduje się tu cały kompleks obiektów hydrotechnicznych: śluza, wrota przeciwpowodziowe, most (dawniej obrotowy), jazy oraz tzw. wielki upust odprowadzający wody Liwy do Nogatu (najstarszy element węzła z XIX wieku). Czeka nas tu śluzowanie kajaków, a wisienką na torcie będzie wspaniała panorama na Wisłę i Nogat.

Dla kogo jest ta trasa

Wycieczka kajakowa o charakterze turystycznym. Na trasie nie ma przeszkód, a trudność spływu zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych: siła i kierunek wiatru, poziom wody.

Planujemy ok 4 godziny płynięcia + przerwa na odpoczynek i przekąskę.

Program wycieczki

Transport

Dwie możliwości dojazdu:
1) Dojazd samochodem - spotykamy się z Wami w porcie w Korzeniewie (koło Kwidzyna). Zapewniamy transport kierowców po odbiór aut na koniec spływu.
2) Dojazd i powrót z nami busem - zbiórka na naszej przystani Gdańsk Kamienna Grobla 2 (szczegóły na dole przy danym terminie wycieczki).

Trasa

Planowany odcinek to 20 km / ok 4 godziny pływania z przerwą na wyjście z kajaka i odpoczynek. Na koniec zapraszamy na ognisko z kiełbaskami.

Informacje praktyczne

Jak się ubrać i co zabrać

 • wygodny turystyczny strój dopasowany do pogody
 • buty neoprenowe lub zapinane sandały (buty do kontaktu z wodą)
 • ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe niezależnie od pogody (kurtka z membraną)
 • okulary słoneczne, nakrycie głowy, krem z filtrem UV
 • zestaw suchych ubrań do przebrania na koniec
 • przekąski i napój na czas wycieczki (minimum 1,5 l wody i np. banany, orzechy, kanapki, gorzka czekolada)
 • aparat wodoszczelny

Co w przypadku złej pogody

W trakcie sezonu od maja do końca września pogoda jest zazwyczaj przyjemna. Może się jednak zdarzyć deszczowy dzień, dlatego najlepszą praktyką jest przygotowanie się na różne warunki pogodowe. Idealnie sprawdzi się kilka warstw, które można zdjąć lub założyć na siebie w razie potrzeby. Niezależnie od pogody należy mieć także ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.

Cena

Ceny podane poniżej przy terminie wyjazdu.
Cena udziału zawiera:

 • wypożyczenie sprzętu: dwuosobowy kajak polietylenowy Prijon Cruiser (dopłata do kajaka jednoosobowego + 10 zł), asymetryczne wiosło skrętne, kamizelka asekuracyjna, worek wodoszczelny
 • prowadzenie spływu przez naszą kadrę
 • transport kierowców po odbiór samochodów na początek spływu
 • transport sprzętu
 • ubezpieczenie NNW
 • opłata za śluzowanie kajaka
 • ognisko z kiełbaską

Jest możliwość wzięcia udziału ze swoim prywatnym kajakiem (60% ceny uczestnictwa).

+48 732 022 822

+48 503 738 159

Zadzwoń już teraz i dowiedz się więcej