INFORMACJE

Informacje o wycieczce

Nurty natury

Wierzyca to lewy dopływ Wisły. Flora i fauna w dolinie Wierzycy jest typowa dla średniej wielkości rzek polskich. Niskie zaludnienie i zróżnicowane polno- leśne tereny stanowią sprzyjające warunki dla gniazdowania wielu rzadkich gatunków ptaków. Środowisko przyrodnicze jest jednak w znacznym stopniu zurbanizowane. Wynika to przede wszystkim z wielowiekowego użytkowania rolniczego dużej części obszaru.

Mimo działalności człowieka szczególnie widocznej w rejonach miast, nadal występują tu stanowiska rzadkich i chronionych roślin. Bogactwo roślinności doliny dają urozmaicone zbiorowiska leśne, torfowiska zajęte przez zarośla, łąki i szuwary oraz zespoły wrzosowiskowe. Ponadto występują płazy, gady i ssaki typowe dla dolin rzecznych. Bardzo liczna jest tu populacja bobrów.

Nurty kultury

Wierzyca przepływa przez najważniejsze kulturowo i cywilizacyjnie miejsca Kaszub oraz w większej części Kociewia. Kociewie to drugi obok Kaszub region Pomorza Gdańskiego, szczycący się długą i burzliwą historią, tradycją, własnym dialektem, dorobkiem twórczym, a także ciekawą i bogatą kulturą duchową i materialną. Przepłyniemy przez Ziemię Pelplińską, na której do 1815 roku dominowały posiadłości cystersów pelplińskich.

Pelplin jest jednym z głównych, zabytkowych miast, przez które przepływa Wierzyca. Cenny układ urbanistyczny charakteryzuje miasta założone w średniowieczu. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najważniejszych zespołów obiektów sakralnych w Polsce – zespół poklasztorny w Pelplinie. Perłą w bogatych zbiorach Muzeum Diecezjalnego jest Biblia Gutenberga, która jest jedynym egzemplarzem w Polsce i jednym z kilkunastu rozsianych po całym świecie.

Dla kogo jest ta trasa

Wyjazd o charakterze turystycznym, łączący spływ kajakowy z możliwością zwiedzenia ciekawych miejsc. Trasa o średnim poziomie trudności, idealna dla osób, które mają za sobą parę spływów kajakowych (umiejętności na poziomie 2 nizinnym PSKK). Rzeka meandruje pośród łąk i lasów. Możliwe pojedyncze przeszkody w nurcie rzeki. W zależności od poziomu wody na trasie mogą zdarzyć się odcinki z szybszym nurtem.

Program wycieczki

Transport

Dwie możliwości dojazdu:
1) Dojazd samochodem - spotykamy się z Wami w Klonówce przy elektrowni wodnej. Zapewniamy transport kierowców po odbiór aut na koniec spływu.
2) Dojazd i powrót z nami busem - zbiórka na naszej przystani Gdańsk Kamienna Grobla 2 (szczegóły na dole przy danym terminie wycieczki).

Trasa

Planowany odcinek to 20 km / ok 4 - 5 godzin pływania z przerwą na wyjście z kajaka i odpoczynek. Na koniec zapraszamy na ognisko z kiełbaskami.

Informacje praktyczne

Jak się ubrać i co zabrać

 • wygodny turystyczny strój dopasowany do pogody
 • buty neoprenowe lub zapinane sandały (buty do kontaktu z wodą)
 • ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe niezależnie od pogody (kurtka z membraną)
 • okulary słoneczne, nakrycie głowy, krem z filtrem UV
 • zestaw suchych ubrań do przebrania na koniec
 • przekąski i napój na czas wycieczki (minimum 1,5 l wody i np. banany, orzechy, kanapki, gorzka czekolada)
 • aparat wodoszczelny

Co w przypadku złej pogody

W trakcie sezonu od maja do końca września pogoda jest zazwyczaj przyjemna. Może się jednak zdarzyć deszczowy dzień, dlatego najlepszą praktyką jest przygotowanie się na różne warunki pogodowe. Idealnie sprawdzi się kilka warstw, które można zdjąć lub założyć na siebie w razie potrzeby. Niezależnie od pogody należy mieć także ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.

Cena

Ceny podane poniżej przy terminie wyjazdu.
Cena udziału zawiera:

 • wypożyczenie sprzętu: dwuosobowy kajak polietylenowy Prijon Cruiser (dopłata do kajaka jednoosobowego + 30 zł), asymetryczne wiosło skrętne, kamizelka asekuracyjna, worek wodoszczelny
 • prowadzenie spływu przez naszą kadrę
 • transport kierowców po odbiór samochodów na początek spływu
 • transport sprzętu
 • ubezpieczenie NNW
 • ognisko z kiełbaską

Jest możliwość wzięcia udziału ze swoim prywatnym kajakiem (60% ceny uczestnictwa).

+48 732 022 822

+48 503 738 159

Zadzwoń już teraz i dowiedz się więcej