Gdańsk z Kajaka - Kamienna Grobla 2 | Wycieczki i wypożyczalnia kajaków

Rodzinna przygoda w kajaku

Spływ kajakowy to świetny pomysł na aktywną rodzinną przygodę. Tak! Rodzinną – nawet z dziećmi na pokładzie! Chcemy podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami jak zaplanować taką przygodę, żeby była przyjemna i bezpieczna.

 

Czas trwania i wybór trasy

Wycieczka kajakowa może trwać godzinę, cały dzień, weekend, a nawet kilka dni. Wszystko zależy od wieku uczestników i tego jakim czasem dysponujecie. Jeżeli wybieracie się na wycieczkę kajakową z dziećmi po raz pierwszy to warto zaplanować na początek krótszy odcinek by zobaczyć jak najmłodsi uczestnicy zareagują w nowej sytuacji. Stopniowo można wydłużać trasy spływów. Optymalna długość to 4-5 godzin pływania z przerwami, czyli zazwyczaj kilkanaście kilometrów na dzień.

Podczas poszukiwania miejsca warto rozejrzeć się w swojej najbliższej okolicy. Jesteśmy z Trójmiasta – mamy więc świetną lokalizację, nie tylko ze względu na bliskość morza, ale także na liczne rzeki i jeziora występujące w naszym regionie. Skoro więc o Trójmieście mowa taką pierwszą przygodę z kajakiem można zacząć właśnie w Gdańsku. Bez potrzeby wyjeżdżania gdzieś daleko, planowania logistyki i pakowania, brania urlopu – możecie wybrać się na taką 2-3 godzinną wycieczkę niemal w centrum miasta. O tym dlaczego warto zwiedzić Gdańsk z kajaka pisaliśmy niedawno.

Jeśli złapiecie kajakowego bakcyla to przed Wami wiele pięknych podróży!
Duże zróżnicowanie rzek sprawia, że możecie spróbować swoich sił na odcinkach o różnym charakterze. Od łatwych szeroko płynących rzek, po trudniejsze kręte odcinki leśne z przeszkodami w postaci drzew leżących w nurcie.

Jak się ubrać i co zabrać na spływ jednodniowy

Na spływ kajakowy najlepiej ubrać się w wygodne sportowe ubranie, które nie będzie krępować ruchów. Dobrze sprawdzają się rzeczy termoaktywne, które szybciej schną po kontakcie z wodą. Na stopy polecamy obuwie sportowe, turystyczne sandały (zapinane), a także buty neoprenowe (używane także przy innych sportach wodnych – kitesurfing, nurkowanie). Nawet jeżeli nie planujecie wywrotki warto zabrać dodatkowy zestaw suchych rzeczy na przebranie. Taki zestaw można spakować do specjalnego wodoszczelnego worka kajakowego.

W przypadku ładnej pogody spakujcie także okulary słoneczne, krem z filtrem oraz nakrycie głowy. Niezależnie od pogody warto mieć ze sobą awaryjnie coś na deszcz (kurtka z membraną, pelerynka), a także coś ciepłego na popołudnie / wieczór.

Nawet jeżeli to krótka kajakowa wycieczka zabierzcie napój i coś do przekąszenia. Woda, termos z herbatą w przypadku chłodniejszych dni, banan, kanapka, gorzka czekolada – taki zestaw sprawi, że zabraknie Wam energii.

Co w przypadku złej pogody?

Dostajemy wiele takich pytań, szczególnie gdy na kilka dni przed planowanym spływem prognozy pokazują same chmurki. Stare ludowe powiedzenie mówi, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani kajakarze… więc przeczytajcie dokładnie powyższy punkt “Jak się ubrać” 😉

Weźcie pod uwagę to, że:

  • nie każda chmurka w prognozie pogody oznacza prawdziwą ulewę w trakcie spływu
  • w praktyce rzadko jest tak, że leje nieprzerwanie przez cały dzień – spływ trwa zazwyczaj parę godzin i nawet jeżeli rano przed wyjściem z domu pada to jest duża szansa, że przestanie zanim wystartujecie
  • wybierając leśny odcinek rzeki deszcz jest znacznie mniej odczuwalny
  • a właściwie woda z dołu czy z góry nie robi dużej różnicy 😉

Sprzęt i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Podczas spływów kajakowych, podobnie jak przy uprawianiu innych sportów wodnych, używamy kamizelek. W przypadku dorosłych osób są to kamizelki asekuracyjne, natomiast w przypadku dzieci – kamizelki ratunkowe, które mają większą wyporność. Kamizelki asekuracyjne mają najczęściej odpowiednie regulacje, żeby jak najbardziej dopasować ją do danego uczestnika. Kamizelki dziecięce występują w różnych rozmiarach. Przy rezerwacji sprzętu najlepiej jest podać wiek / wagę dziecka.

Jeżeli spływ będzie odbywać się w kajakach 2-osobowych z otwartym kokpitem – my używamy właśnie takich kajaków dwuosobowych (to znaczy, że kajak będzie miał duża, otwartą przestrzeń bez wydzielonych dwóch oddzielnych kokpitów dla każdej z osób) to z powodzeniem można zabrać dziecko do 6-7 roku życia jako trzecią osobę w kajaku. Z naszego doświadczenia wiemy, że starsze dzieci chcą już same aktywnie brać udział w spływie. W takim przypadku zajmują one przednie miejsce w kajaku, z tyłu natomiast siedzi opiekun.

Na pierwsze kajakowe przygody warto wybrać zorganizowany spływ, asekurowany przez doświadczonych instruktorów, którzy służą dobrą radą i wskazówkami dotyczącymi pływania kajakiem.

 

Mamy nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne przy planowaniu wycieczek. Życzymy Wam wielu pięknych chwil w kajaku! Pamiętajcie – nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby przeżyć niezapomnianą przygodę 🙂